Patrí medzi obľúbené izbové rastliny, rovnako ako aj jej kvety, ktoré sa používajú v aranžérstve. Najcharakteristickejšie sú práve jej pomerne veľké kvety srdcovitého tvaru, ktoré môžu byť v rôznych farbách od zelenkavej, bielej, cez krémovú až po oražovú a červenú. Nezrietka bývajú aj dvojfarebné a najnovšie sú vyšľachtené aj tmavohnedé kultivary. Blíži sa Deň sv. Valentína, takže istotne dostanete nejakú peknú kytičku, ktorú budú tvoriť možno aj práve antúrie. Pokiaľ si však chcete zachovať "valentínsky darček" na dlhšie obdobie, rastliny pestované v črepníkoch sú tá najlepšia voľba. Ako teda pestovať Antúrium Andreanovo (Anthurium andreanum)?
Rôznofarebné kvety antúrie, črepníkovej rastliny
Doprajte im miesto s dostatkom rozptýleného svetla. Vyhýbajte sa slnečným priestranstvám, kde by priame slnko mohlo rastlinu poškodiť a rovnao aj tmavým kútom, kde vám antúria odkvitne a už viac nenakvitne. Antúrie milujú teplo, preto by mali mať celoročne minimálne tých 18ºC. Najviac sa jej však zavďačíte, keď antúrii doprajete teploty od 27 do 32ºC. Na príliš suchom mieste môžu byť antúrie napadnuté červcami, voškami, háďatkami, roztočmi či strapkami, s ktorými bojovať bude potom pre vás náročnejšie. Pre zvýšenie teploty rastlinu neumiestňujte ani blízko radiátora, ktorý by mohol spáliť listy. Keďže sa jedná o druh pochádzajúci z pralesa, antúria preferuje vysokú vzdušnú vlhkosť (minimálne osemdesiat percentnú). Preto jej listy roste vodou aspoň raz do týždňa. Ak je však rastlina umiestnená v teplej a suchej miestnosti, mali by ste jej dopriať oveľa viac vzdušnej vlhkosti, pričom sa vyhýbajte kvetom, na ktorých by mohli vplyvom vody vzniknúť nepekné fľaky. Veľmi pomôže, najmä u už odrastenej rastliny, keď vzdušné korene aj so stonkami obalíte rašelinníkom. Jednak, rastlina získa väčšiu oporu, stane sa kompaktnejšou a jednak bude mať možnosť aj týmto spôsobom čerpať vlhkosť z ovzdušia.
Aj rezané kvety antúrií sú mimoriadne obľúbené, keďže tvarom kvetov pripomínajú srdce.
Vyhýbajte sa zalievaniu rastliny vodou z vodovodu. Voda nesmie obsahovať vápnik, najlepšie je preto použiť vodu odstátu. Počas vegetačného obdobia zalievajte antúrie pomerne výdatne, mali by ste sa však vyvarovať vzniku bahnitého substrátu. Nezabúdajte na dobrú drenáž, najmä keď časom, po odkvitnutí, antúriu budete presádzať do nového, väčšeho kvetináča. Dostatočná vrstva drenáže zaručuje zdravý kras koreňov. V zimnom období zálievku len nepatrne obmedzte. Počas vegetácie doprajte antúrii aj dostatok živín v podobe pravidelného prihnojovania, a síce prihnojujte maximálne len 2 krát do mesiaca polovičnou odporúčanou dávkou a najlepšie hnojivom so zvýšeným obsahom fosforu, ktorý zabezpečí kvitnutie. S hnojením by ste to však nemali prehnať. Hnojivá totiž obsahujú veľa solí, ktoré môžu neblaho vplývať na antúriu.
Hoci je červená farbou lásky, isto mnohých z vás zaujmú aj tmavohnedé kvety antúrie.
Antúria vlastne nemá typické obdobie vegetačného kľudu, ako je to u iných druhov - keď je potrebné počas zimného obdobia teplotu znížiť aj o niekoľko stupňov. Je však pravdou, že minimálne teploty by nemali klesnúť pod úroveň 16ºC. Vyhýbajte sa nižším teplotám ako už spomínaných 16ºC. V opačnom prípade vám začnú černať najprv listy a neskôr vám vyhnije aj celá rastlina. V zimnom období rovnako neroste a ani neprihnojujte.
Pri správnom umiestnení a starostlivosti vám bude antúria kvitnúť takmer nepretržite, pričom odkvitnuté kvety pravidelne zrezávajte. Ak však zbadáte, že stráca stabilitu, je rozložená a korene už vykúkajú spoza črepníka, substrát medzi jednotlivými zalievaniami rýchlo presychá, prípadne už korene vyplnili celý črepník (čo môžete veľmi ľahko vidieť pri pohľade zvrchu), je čas ju presadiť do väčšieho črepníka. Umiestniť antúriu v novom kvetináči by ste mali tak, aby krčok stoniek bol pod úrovňou kvetináča. Je to z dôvodu, aby v prípade, že sa rastlina neskôr rozrastie, bolo možné opätovne krčok stoniek obaliť rašelnníkom.
Stačí už len do výsadby vpichnúť srdiečko a vhodne celú rastlinu zabaliť, aby sa obdarovaná osoba mohla ešte dlho tešiť z kvetov...
Pokiaľ si vyberáte svoj "valentýnsky darček" priamo v obchode s kvetmi, nechajte si ho poriadne zabaliť. Nenechajte sa oklamať prechodným oteplením, antúrie milujú teplo. Aj to najmenšie prechladnutie sa im môže stať osudným. Stane sa zárodkom pre neskôr prejaviace sa žltnutie listov.