Mýty o pestovaní rastlín, 2. časť

PDF Tlačiť E-mail

Aké sú ďalšie mýty v pestovaní izbových rastlín?

 

 

Mýtus číslo 6: Rosenie listov rastlín zvyšuje vlhkosť.

Skutočnosť: Rosenie listov rastlín raz alebo dvakrát denne môže zvýšiť vzdušnú vlhkosť, ale aj to len veľmi málo, takže to nemá prakticky žiadny úžitok pre vlhkomilné rastliny. Ak teda máte v miestnosti teplo a sucho, orosovanie prípadne aj iné metódy zvyšovania vzdušnej vlhkosti nebudú mať priaznivý vplyv na rast. Skôr rastliny budú nedostatkom vlhkosti živoriť. Preto, ak sa vám páči izbová papraď (ktorá je mimoriadne náročná na vysokú vzdušnú vlhkosť) a radi by ste si ju doma pestovali, radšej sa jej vzdajte. Papraď vám veľmi rýchlo v teple a suchu vyschne, alebo naopak (pri vašom poctivom rosení) zhnije. U rastlín ako sú draceny, noliny, juky, je usychanie končekov listov celkom bežné. Ani v pôvodných podmienkach nemajú rastliny k dispozícii 100 percentnú vlhkosť vzduchu. Preto sa aj končeky odstraňujú zastihávaním. Ak sa vám to však deje na listoch už vyššie spomínanej izbovej paprade alebo napríklad u druhov ako je šamádora /Chamaedorea/, brečtan /Hedera/ či lopatkovec /Spathiphyllum/, rosenie či iná metóda pre zvyšovanie vlhkosti nepomôže.

Rosenie nezvyšuje dostatočne vzdušnú vlhkosť, ale môže zase významne pomôcť udržiavať rastliny čisté a zdravé. Nakoniec, občas je naozaj vhodné rastliny osprchovať, a tak ich zbaviť nečistoty alebo prípadných zárodkov škodcov.

Mýtus číslo 7: Väčšina interiérových ​​rastlín potrebuje vysokú vlhkosť, aby dobre prospievali.

Skutočnosť: Bežne predávané izbové rastliny dostatočne preukázali svoju schopnosť prispôsobiť sa suchšiemu prostrediu v zimnom období vykukovaných bytov či domov. Niektoré druhy sú dokonca šľachtené, aby boli odolnejšie. Hoci väčšina izbových rastlín (s výnimou kaktusov a sukulentov) pochádza z prirodzene vlhkých miest, mnoho z nich vďaka šľachteniu dokáže prežiť celkom dobre menej vyhovujúce podmienky, ak k nim bude prispôsobená aj vlhkosť v zemine.

Ak rastliny aj vyžadujú vysokú vlhkosť, neznamená to, že to platí po celé obdobie roka. Často v zimnom období (alebo období oddychu, vegetačného kľudu) majú o niečo nižšie nároky. Aj tu platí to, čo sme uviedli v mýte číslo 3 - o dôležitosti priameho slnečného žiarenia. Je lepšie sa riadiť nárokmi tej-ktorej rastiny, ako neskôr riešiť následky nesprávneho ošetrovania.

Mýtus číslo 8: Chemicky vyrábané pesticídy sú jediným účinným spôsobom, ako odstániť škodcov na rastlinách.

Skutočnosť: Existuje množstvo bezpečných a aj účinných spôsobov, ako "liečiť" na rastlinách škodcov. Nemusíte hneď utekať kupovať chemické postreky. Častokrát vám rovnakú alebo ešte lepšiu službu urobia prostriedky, ktoré nájdete aj vo vašej domácnosti. Napríklad mydlo či iný saponát, čistý alkohol, olej, benzín, piesok, lepiace pásky, pomletá štipľavá paprika alebo iné aromatické bylinky a pod.

Mýtus číslo 9: Interiérové ​​rastliny počas zimy spia.

Skutočnosť: Rastliny napríklad z oblasti Stredozemného mora či suchého pásma pre svoj zdravý vývoj potrebujú oddych, kedy sa zaťahujú, alebo zhodia olistenie. Väčšina interiérových ​​rastlín však pochádza z tropických oblastí, kde prevláda po celý rok teplé (alebo prinajmenšom aspoň približne rovnako teplé) počasie. V oblastiach mierneho pasma zimné mesiace prinášajú menej denného slnečného žiarenia. Toto zníženie osvetlenia má za následok mierne spomalenie rastu týchto rastlín. To však neznamená, že rastliny spia. Rastú len pomalšie. Zvlášť v bytových podmienkach.

Mýtus číslo 10: O zakúpené rastliny nie je potrebné sa okrem zalievania a prihnojovania nejako špeciálne starať.

Skutočnosť: Už pri mýte číslo 3 sme písali, že kvitnutie interiérových rastlín nie je samovoľné a musí byť ovplyvnené rôznymi úkonmi. Toto sa prevažne týka rastlín ozdobných kvetom (viď posledný odstavec pri mýte číslo 3). No aj u rastlín ozdobných listom je vyžadovaná určitá starostlivosť. Keď si kúpite interiérové rastliny, neznamená to, že ich stačí len zalievať a prihnojovať. K starostlivosti tiež patrí odstraňovanie žltých či suchých listov, ktoré by sa inak mohli stať živnou pôdou pre škodcov a choroby. Ak rastlinám nevenujete dostatok pozornosti, po rokoch môžu vyrásť tak, že ich premiestnenie bude komplikované, alebo sa môžu stať nevzhľadnými. Aj u rastlín s kríčkovým vzrastom je nevyhnutné pravidelné zrezávanie, zaštipovanie, aby si zachovali kompaktný rast.

V dnešnej dobe nie je problém zakúpiť rastliny (najmä rôzne druhy a kultivary dracén /Dracaena/ a figovníkov /Ficus/), ktoré boli vytvarované do rôznych tvarov (rastliny s prepletaným kmeňom, s kmeňom s odstránenými listami, viac rastlín navzájom popreplietaných a pod.). Ak by neboli udržiavané aj rezom, časom by stratili na svojej estetickej hodnote, pre ktorú boli kúpené.

 

 

Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 27 tisíc!

 

 

Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články