Najlepšie interiérové rastliny podľa ich nárokov na svetlo |
Chcete si doma pestovať izbové rastliny, ale neviete si rady, koľko priameho či nepriameho svetla potrebujú? Prečítajte si náš článok venujúci sa najobľúbenejším izbovým rastlinám a ich požiadavkám na svetlo!
Väčšinou si niečo vyberáme podľa toho, či sa nám to páči alebo nie. Izbové rastliny sú však živý organizmus. Keď chceme, aby v našich domácich podmienkach aj prosperovali, musíme im dopriať také podmienky, aké im vyhovujú. Aké rastliny teda vybrať na svetlé, polotienisté či tienisté miesta? Pozrite si nižšie vodítko - zoznam 4 skupín izbových rastlín podľa ich nárokov na svetlo.
Ak izbové rastliny nemajú zodpovedajúce svetelné podmienky, nič iné nemožno pre ich prosperovanie v raste urobiť. Len ich presunúť na iné, svetlejšie miesto, ak je možnosť. Viac tepla v miestnosti, viac zalievania či hnojenia im nedodá patričnú dávku svetla, a preto nie sú podobné metódy náhradou za nedostatočné osvetlenie. Pri výbere sa riaďte radšej mierou dostupného svetla v miestnosti, a nie rastlinnými druhmi samotnými.
Pri vysádzaní vonkajších rastlín sa môžte stretnúť s visačkami obsahujúcimi podrobnejšie údaje o pestovaní a nárokoch rastliny, a teda sa dozviete aj na aké svetelné miesto môžete rastliny vysadiť. U izbových rastlín visačky nie sú vždy samozrejmosťou, a keď sú, sú stručné (rastliny pestované na slnku, v polotieni, tieni) alebo udávané informácie sú všeobecné. Teraz vám predstavíme opisy štyroch rôznych miest s rôznym osvetlením, ktoré môžete nájsť vo väčšine domácností a kancelárií. Podľa nich vyberajú vhodné druhy rastlín skúsení profesionálni záhradníci. V rámci každej uvedenej kategórie bude spísaný zoznam pre bežne používané druhy rastlín, ktorým tie ktoré svetelné nároky vyhovujú.
Rastliny vhodné na miesta s nízkou úrovňou osvetlenia:
Nízka hladina osvetlenia ešte neznamená žiadne svetlo alebo svetlo stlmené tak, že nie je možné vykonávať napríklad ručné práce. Všetky rastliny vyžadujú aspoň trochu svetla a dokonca aj rastliny uvedené tejto prvej skupine potrebujú viac svetla, ako si väčšina ľudí uvedomuje. Nízka intenzita svetla je však dostatočne silná na čítanie novín po celý deň. Je to miesto vzdialené 1,5 až 3 metre od okna orientovaného severne a 4,5 a viac metrov od okna otočeného na juh. Majte na pamäti, že markízy, veľké stromy alebo oproti stojace budovy môžu ešte viac znížiť úroveň svetla v miestnosti, nech bude okno orientované na ktorúkoľvek svetovú stranu.Tým sa skracuje aj vzdialenosť.
Ak máte doma podobné svetelné podmienky, môžete vyberať z nasledujúceho zoznamu rastlín:
Umelé svetlo a rastliny
V prípade, že na mieste, kde hodláte umiestniť rastliny, je málo prirodzeného svetla alebo skoro žiadne, ešte stále môžete vyberať z vyššie uvedených druhov. Pri výbere zvážte aj možnosť umelého osvetlenia. Štandardné a halogénové žiarovky produkujú svetlo v nesprávnej časti farebného spektra, aby bolo pre rast rastlín užitočné. Nie sú veľmi vhodné ako doplnok na miesta s nízkou hladinou svetla, a už vôbec nie ako samostatný a jediný zdroj osvetlenia. Žiarovky označené na pestovanie zbytočne mrhajú obrovskou energiou. Výkon a aj použiteľnosť žiaroviek sú rôzne a veľa závisí od použitia tej ktorej žiarivky. Fluorescenčné žiarivky sú už primeranejšie pre izbové s nízkou hladinou svetla. Aj stropné osvetlenie používané v mnohých kanceláriách je vynikajúce pre väčšinu takýchto rastlín. Špirálové CFL žiarovky pracujú lepšie, ak sú rastliny v ich dosahu na zopár desiatok centimetrov. LED diódy sú novinkou na trhu a môžu dokonca aj farebne korigovať celkové svetelné podmienky vzhľadom na použitie rastlín. Nie sú však dostať všade.
Vedeli ste, že intenzita svetla sa nemení len v závislosti od orientácie okien miesntostí, kde máte uložené rastliny? Mení sa aj v rámci ročného obdobia. Kým na jar dosahuje intenzita (meraná v luxoch, skratka lx., čo je jednotka vyjadrujúca plošnú hustotu dopadajúceho svetelného toku na 1m²) hodnoty okolo 20000 luxov, v lete to môže byť aj 90000 luxov i viac. Na jeseň sa intenzita svetla zmierni a klesne nanajvýš na 30000 luxov a v zimnom období dosahuje sotva 5000 až 10000 luxov. Pre predstavu, hodnota 1 luxu zodpovedá svetlu vytvorenému z jednej zapálenej sviečky a žiariacemu vo vzdialenosti 1 metra.
Rastliny vhodné na miesta s jasným nepriamym osvetlením:
Jedná sa o svetlo rozptýlené, teda ide o akékoľvek normálne osvetlenie pri zatiahnutej oblohe. Nájdete ho na miestach vzdialených do 1,5 metra od okna orientovaného na sever a pri južných oknách vo vzdialenosti od 2 až 4 metrov.
Pri takomto osvetlení sa bude dariť dobre aj niektorým vyššie uvedeným druhom rastlín vhodných na miesta s nízkym osvetlením. Ak však budú vystavené priamemu slnečnému žiareniu na viac ako 2 hodiny denne, môžu trpieť. Tu sú rastliny, ktoré môžete vyberať na miesta s jasným nepriamym svetlom:
Rastliny vhodné na miesta s nízkou úrovňou priameho slnečného žiarenia:
Tieto miesta sú s dostatkom rozptýleného svetla, kde môže byť rastlina vystavená priamemu slnečnému žiareniu na čas 3 až 4 hodiny denne. Sú to všetky miesta v blízkosti okien orientovaných na východ (lepšie miesto) a západ.
Rastliny vhodné na miesta s priamym slnečným žiarením:
Málo budov (iba ak výškové či samostatne stojace) má k dispozícii takúto úroveň priameho slnečného svetla. Jedná sa o budovy s oknami orientovanými priamo na juh vo vzdialenosti do 2 metrov od okna. O niečo nižšiu ale stále dobrú intenzitu osvetlenia majú aj v miestnosti s oknami na východ čo najbližšie k oknu. Okná by však mali zostať bez akýchkoľvek vonkajších či vnútorných prekážok počas dňa. Na tomto mieste je príliš veľa svetla pre niektoré z vyššie uvedených rastlín vhodných na miesta s nízkou hladinou priameho slnečného svetla, pretože je tu taká veľká intenzita svetla, ktorá môže spôsobiť spálenie olistenia. Sô to nasledujúce druhy:
Snažili sme sa uviesť čo najviac druhov rastlín, najmä rastlín, ktoré boli či sú bežne dostupné a aj pestované. Rastliny, ktoré nie sú uvedené ani v jednom zozname, môžu mať a často aj majú špecifické požiadavky, ktoré robia ich pestovanie problematické. Najmä ak je nutné skĺbiť požiadavky na svetlo s inými, napríklad požiadavkami na veľmi vysokú vlhkosť alebo chladnejšie teploty. Preto venujte čo najviac času vhodnému výberu a voľte si také rastliny, pri ktorých ste si naozaj istí ich vhodnosťou. Ak máte nejaké ďalšie požiadavky alebo otázky, neváhajte nás kontaktovať na emaili: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
Aby ste si potrebu rastlín z hľadiska osvetlenia vedeli predstaviť, pripravili sme pre vás názornú ukážku - pôdorys domu, ktorého okná v jednotlivých miestnostiach sú orientované na všetky svetové strany. Ako sme už spomínali vyššie, je nutné mať na pamäti prípadné prekážky stojace zvonku v blízkosti okien. Napríklad, keď je miestnosť s oknami orientovanými na juh, pred ktorými sú vysadené vysoké stromy, intenzita osvetlenia sa tým pádom zníži.
Na obrázku je vidieť farebné rozlíšenie, pričom priame slnečné žiarenie je označené ružovou farbou (južná strana). Nízka úroveň priameho slnečného žiarenia je označená oranžovou (východná - doobedná a západné poobedná strana). Žltou farbou sú zase označené miesta s jasným nepriamym osvetlením (okolie okien na severnej strane, prípadne ďalej od južne orientovaného okna) a bielou sú zase označené miesta s nízkou úrovňou osvetlenia (zvyšné miesta v dome). Samozrejme, ak vlastníte byt, okná sú orientované len na jednu, nanajvýš dve svetové strany. Preto je aj výber rastlín o to viac obmedzenejší.
Ak teda neviete, aké druhy interiérových rastlín si vybrať, isto sa teraz ľahšie zorientujete podľa nášho zakresleného pôdorysu. Môžete aj sami experimentovať a vytvoriť si ten svoj, pôdorys vášho bytu, v ktorom si zakreslíte všetky štyri druhy osvetlenia, ako sme popísali v tomto článku.
Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 27 tisíc!
|