BALKÓNY

PDF Tlačiť E-mail

Viete si predstaviť, že by ste namiesto letničiek pestovali v hrantikoch izbové rastliny? Predstava to veru nie je stará (už sme sa o niečom podobnom zmienili aj TU) a nie je ani taká nereálna, keďže už aj v našich končinách dosahujú denné (a vlastne aj tie nočné) teploty vysoké hodnoty. Na rozdiel od letničiek či iných skupín rastlín (pravda, až na skalničky), majú izbové rastliny oproti iným druhom jednu veľkú výhodu. Tropické teploty im dokonale vyhovujú. A nemusíte, ako sa hovorí, "letniť" iba tie druhy rastlín, ktoré sú na to zvyknuté a vykladajú sa cez letné obdobie do exteriéru už celé roky... Už aj v reštauráciách vystavia na okrasu oleander, inde dokonca palmy, len aby nalákali návštevníkov. A pritom celá výzdoba môže vyzerať ďaleko lepšie... Všetko záleží od veľkosti Smile



Okrem rastlín ako Bougainvillea, Callistemon, Canna, Datura, Fuchsia, viacerých druhov kaktusov a sukulentov, ktoré sú na vysoké teploty už zvyknuté, potom napr. Hibiscus, Nerium oleander, Solanum rantonetti, Tibouchina, rôzne druhy paliem (najlepšie sú z rodov Phoenix, Washinghtonia, a mnoho iných), ktoré doteraz možno skrášľovali, či ešte krášlia vaše domovy, môžete pestovať vonku na balkóne či terase už prakticky čokoľvek.

Výber rastlín záleží najviac od vášho vkusu. Samozrejme, prihliadať musíte aj na podmienky tých-ktorých rastlín, ktoré ste si vybrali. A nakoniec, výber bude závisieť aj od množstva času, ktorý ste ochotní venovať údržbe takejto výsadby.

Tak, ako si niekde vysadili na balkón aksamietnicu, tak si práve vy môžte vyzdobiť ten svoj napríklad s petúniou či inou rastlinou, ktorá sa páči vám. Možno máte radi kvitnúce druhy, tak je celkom samozrejmé, že tomu podriadite aj svoj výber rastlín. Dávajte však pozor. Je veľkou chybou vyberať si povedzme čínske ruže (jednoducho, izbové rastliny ozdobné kvetom) na miesto, kde je pre ne nedostatok svetla. Takisto by sa aj tieňomilné druhy rastlín nepotešili výdatnému priamemu slnečnému žiareniu. Taktiež, ak sa váš balkón či miesto, kde hodláte izbové rastliny vysádzať, nachádza na svetlom mieste, musíte počítať HNEĎ (najmä, keď je počuť prognózy, čo sa týka počasia a jeho zmien v nasledujúcich rokoch), že rastliny budú v skutočnosti vystavené slnečnému žiareniu v oveľa väčšej miere. Napokon, rastliny sa dokážu samé prispôsobiť novým podmienkam. Trvá im to (podľa počasia a prípadných výkyvov na začiatku sezóny) zhruba mesiac. Keď si však na nové miesto zvyknú, dokážu prežiť aj v súčasnosti aktuálne tropické horúčavy.

 


Aké rastliny sú vhodné na slnečné miesta?
Zjednodušene možno povedať, že ide o druhy rastlín, ktoré znesú priame slnko po celý deň. Čiže hovoríme o druhoch rastlín ako sú Adenium, agave, Alamanda, Aloe, Ananas, Anigozanthos, Beloperone, Bougainvillea, Callistemon, Ceropegia, Cordyline (australis), Corynocarpus, Crassula, Cupressus, Cycas, Dianthus, Echeveria, Echinocactus, Ensete, Euphorbia (milii, tirucalli, trigona), Gloriosa, Gomphrena, Gymnocalycium, Hatiora, Haworthia, Helianthus, Jatropha, Kalanchoe, Laurus, Licuala, Lithops, Mammillaria, Muehlenbeckia, Nematanthus, Nolina, Opuntia, Pachypodium, Passiflora, Phoenix, Punica granatum, Radermachera, Rosa, Sansevieria (väčšina kultivarov), Saxifraga, Scutellaria, Sedum, Solanum, Strelitzia, Syngonanthus, Yucca, Zantedeschia.

Aké rastliny znesú polotieň?
Je ich aj najviac a všeobecne sú to druhy znášajúce ranné slnečné žiarenie. I tak sa však môžu vyskytnúť na listoch spáleniny. Preto je nevyhnutné rastliny na zmenu podmienok privykať. Ani vášmu telu by sa veľmi nepáčilo, keby ste z tropických teplôt prešli na teploty pod nulou... Sem zaraďujeme druhy ako Aechmea, Aeschynanthus, Anthurium, Aphelandra, Araucaria, Asplenium, Begonia dub. skup. Elatior, Caryota, Chlorophytum, Chrysalidocarpus, Clivia, Codiaeum, Coffea, Cordyline (fruticosa), Crossandra, Cyclamen, Cyperus, Dieffenbachia, Dipladenia, Dischidia, Dorstenia, Dracaena, Epipremnum, Eustoma, Exacum, Fatshedera, Fatsia, Ficus, Gardenia, Gerbera, Genista, Guzmania, Hedera, Heliconia, Hibiscus, Hoya, Hypoestes, Impatiens, Ixora, Jacobinia, Jasminum, Juncus, Livistona, Mandevilla, Marantha, Mascarena, Medinilla, Monstera, Muraya, Musa, Myrthus, Neoregelia, Nepenthes, Nerium oleander, Pachira, Pachystachys, Parthenocissus, Penthas, Peperomia, Pilea, Plectranthus, Pogonatherum, Rhapis, Rhipsalidopsis, Rhipsalis, Saintpaulia, Schefflera, Schlumbergera, Scindapsus,
Senecio, Sinningia, Sparmania, Spathiphyllum, Stephanotis, Streptocarpus, Torenia, Tradescantia (spathacea), Vriesea, Zamia, Zamioculcas.

Taktiež si zapamätajte, že sem možno zahrnúť aj druhy z prvej skupiny. Ale nikdy nezahrnte do výsadby určenej na slnečné miesta rastliny z tejto skupiny.

A nakoniec, čo vysadiť do tmavého kúta?
Sem sa zahŕňajú druhy rastlín, ktoré znesú rozptýlené svetlo ale najmä vyžadujú vlhkosť. Sú to väčšinou paprade ale aj iné druhy. Napr.: Adianthum, Aglaonema, Alocasia, Alpinia, Aspidistra, Begonia rex, Blechnum, Calathea, Calisia, Cissus, Clerodendrum, Clenanthe, Didymochlaena, Doryopteris, Dryopteris, Fittonia, Howea, Lycopersicon, Microsorum, Nephrolepis, Pellaea, Philodendron, Phlebodium, Platycerium, Polyscias, Pteris, Selaginella, Soleirolia, Stromanthe, Singonium, Tacca,
Tillandsia, Tolmeia, Tradenscantia (zebrina).

Aj pri tejto skupine platí, že niektoré druhy z tejto poslednej skupiny môžu byť použité aj v predchádzajúcej do polotieňa. Nemali by však byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu, aby nedošlo k spáleninám vplyvom orosovania listov rastlín. Takisto aj rastliny z druhej skupiny určene pre polotieň môžete použiť aj v tejto tretej skupine. Nech je však miesto akokoľvek tmavé, vždy počítajte s určitou aj keď možno na prvý pohľad zanedbateľnou dávkou rozptýleného svetla.

A zostáva možno ešte jedna nezodpovedaná otázka: čo s vysadenými izbovými rastlinami počas obdobia vegetačného kľudu? O tom už píšeme viac v týchto článkoch:


Prezimujeme izbové rastliny

Prezimujeme izbové rastliny - SVETLO

Prezimujeme izbové rastliny - TEPLTO


Aj výzdoba v reštauráciách nemusí pozostávať len z letničiek, muškátov, oleandrov - jednoducho, z osvedčených druhov rastlín. A navyše, keď leto pominie, nemusia sa takéto výsadby nutne vyhodiť (ako sa to bežne robí práve s letničkami). Stačí preniesť rastliny do interiéru a pestovať ich tam. Ak im bola venovaná dostatočná pozornosť, čo sa týka výberu a následnej starostlivosti, rastliny budú tešiť návštevníkov aj v neprívetivom období v roku, akým je zima.


 

Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!


 

 

Copyright © 2015, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 

 
Rady a tipy všetky články