Slnečná hviezda

PDF Tlačiť E-mail

Už niekoľko týždňov akoby sa roztrhlo vrece s predajom cibulovín. Okrem tradičných druhov, ako sú tulipány, narcisy, modrice či šafrany (kto mal šťastie, určite natrafil aj na bleduľu, snežienky či konvalinky), sa však čoraz viac do popredia dostávajú aj menej známe či dokonca exotické druhy. O rastline s názvom Scadoxus sme už písali. Teraz si priblížime o Bledavke.

 

 


 

V anglicky hovoriacich krajinách má príslovečný názov "Sun star" (slnečná hviezda) alebo tiež "Star of Betlehem" (Hviezda Betlehema). Pochádza z južných oblastí Afriky. Vyznačuje sa svojimi už na prvý pohľad oslnivými žiarivo oranžovými kvietkami - druh Ornithogalum dubium. Hoci už samotné vyniknú vo váze, najkrajšie sú predsa len v črepníku.

Vyrastajú až do výšky 35-50 cm, listy vytvárajú prízemnú ružicu, z ktorej vyrastajú kvetné stonky. Súkvetia sú tvorené valcovými až takmer takmer guľovitými strapcami pozostávajúcimi z 5 až 25 samostatných kvetov. Bledaviek je 50 až 300 druhov (keďže niektorí autori zaraďujú do tohto druhu aj ďalšie menšie, napr. Loncomelos a Honorius). Preto aj okvetné lístky môžu byť oranžovej, žltej alebo vzácne bielej farby, často so zeleným alebo hnedým stredom.

Bledavky sú na pestovanie veľmi nenáročné. Možno ich pestovať v črepníku ale aj voľne v záhrade. Uplatnia sa najmä v skalke či trvalkovom záhone. Či bledavku budete pestovať v priestoroch bytu / domu alebo v záhrade, vyberajte jej VŽDY slnečné miesto. Prospievajú jej teploty okolo 20 °C. Pestovať ju môžete priamo v originálnych črepníkoch, ale môžete ju vysádzať spolu s ďalšími druhmi cibulovín či jarných rastlín do ďalších nádob, ako sú sudy, vedrá či urny. Ak sa rozhodnete, že budete pestovať bledavku samostatne, ošetrujete ju spôsobom, ktorý opíšeme ďalej. Ak si však chcete vytvoriť výsadbu s jarnou tematikou, použite dobre priepustnú, kyprú zeminu. Takmer každá komerčne predávaná zemina vhodná pre bežné druhy rastlín (ak je vhodne skladovaná) sa dá použiť. Najlepšie je pridať do zeminy piesok. Ešte pred tým, ako bledavku spolu s ďalšími rastlinami vysadíte do novej nádoby, dbajte, aby nádoba mala odtokové diery, alebo aspoň zabezpečte dostatočnú drenážnu vrstvu. Cibuľky totiž veľmi neobľubujú mokro a môžu začať nahnívať, čo sa odzrkadlí aj na kvetoch. Rozmiestnite zvolené rastliny a zasaďte. Vysadené rastliny polejte. Polievajte podľa potreby. Na slnečnom mieste zemina rýchlejšie presychá, preto pamätajte na zálievku.

Počas vegetačného obdobia zakorenené rastliny prihnojujte každé 2 týždne plnou dávkou hnojiva s vyšším obsahom dusíka. Odkvitnuté kvety priebežne zrezávajte. Samozrejme, môžete si odrezať zopár kvetných stoniek aj do vázy. Ak bledavka definitívne odkvitne, nezrezávajte jej hneď listy. Polievajte bledavku ďalej, aj keď už len mierne, zhruba do septembra. Do listov totiž bude nasledujúce obdobie hromadiť živiny, aby aj na budúci rok bohato zakvitla. Až neskoro v lete listy celkom zožltnú a uschnú. Až teraz môžu byť suché listy odstránené. Rastlina tak prechádza do oddychovej fázy. Cibuľky môžete vybrať zo zeminy a uskladniť v chladnejších priestoroch (najlepšia teplota okolo 10 ºC). Pokiaľ ich však necháte v zemine v pôvodných kvetináčoch, bledavky vám opätovne zakvitnú aj v zime.

Pokiaľ sa chystáte sadiť už len cibuľky, alebo ich chcete sadiť do voľnej pôdy, zasaďte ich do hĺbky 5-10 cm. Do misy pre efekt je lepšie vysádzať ich na vzdialenosť 15-20 cm od seba. Vysádzajte ich ostrými hrotmi smerom nahor. Pre lepšiu orientáciu, keď budete cibuľky na jeseň vyberať, zasaďte ich najprv do kvetináča a ten zasaďte do voľnej pôdy. Nestane sa vám tak, že nejakú zabudnete vybrať, alebo ju nenájdete. Po vysadení polejte zeminu, aby sa usadila dobre medzi cibuľkami. Aj vo voľnej pôde nezabúdajte na drenážnu vrstvu.

Ak sa ju rozhodnete pestovať v záhrade, pamätajte, že nie je odolná voči mrazu, ako je to u tradičných cibulovín. Preto cibuľky na jeseň vyberte zo zeminy a uskladnite na zimu v pivnici. Koncom zimy, ak ste cibuľky prechovávali mimo zeminu, môžete ich nanovo vysadiť a začať pravideľne zalievať, keď sa objavia prvé náznaky nového rastu. Pri správnom ošetrovaní a následnom prezimovaní vám bledavky opäť nádherne rozkvitnú.

Bledavky je možné aj rozmnožovať. Časom sa na boku materskej cibule vytvoria nové, menšie. Tie môžete v rámci vysádzania oddeliť, vysadiť a ďalej pestovať samostatne. A máte tak novú rastlinku. Kvitnúť vám začne, akonálne cibuľka dorastie do vhodnej veľkosti.

 

 

Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!


 

 

Copyright © 2016, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články