RASTLINY KTORÉ PRIŤAHUJÚ SMOLU - SKUTOČNE? 1.časť - BONSAJE

PDF Tlačiť E-mail

Iste nám dáte za pravdu, že každý si svoj priestor doma alebo v práci dozdobuje po svojom. Tomu, čo si nakoniec vyberiete, by ste mali venovať dostatok pozornosti. Prečo? Nie všetky izbové rastliny sú totiž nositeľmi pozitívnej energie. Alebo je to celkom inak?



Z našich stránok už viete, že napríklad vašu finančnú situáciu dokáže podporiť tzv. "bankovkový stromček" či "stromček plný peňazí" (Pachira aquatica). Rastlina s ľudovým názvom "rodinné šťastie" (Soleirolia soleirolii alebo tiež Helexine) zase dáva tušiť, kvôli čomu si získala sympatie... Tieto druhy, a nielen tie, prinášajú do domácností radosť a potešenie zo života. Niektorým je možno známa skutočnosť pestovať si doma tzv. "šťastný bambus" - Lucky bamboo, či už vo forme 1 či viacerých stoniek, ktoré sú vložených do vázy alebo akejsi pyramídy vytvorenej z množstva zrezaných, ozdobnou šnúrkou spojených a novými výhonmi narašených stoniek. Existujú však aj také izbové rastliny, ktorým by ste sa mali vyhýbať, pretože sú nosičmi negatívnej energie. Pozrime sa preto na ne bližšie.


V nasledujúcich videách sú zobrazené najčastejšie podoby v obchodoch s kvetmi ponúkaných interiérových či exteriérových bonsajov:





Vo všeobecnosti sa verí, že pestovať BONSAJE by sa z pohľadu feng šuej nemalo. Vyhádza sa totiž zo skutočnosti, že bonsaj je vlastne zmenšenina, navyše vytvorená umelo - zrezávaním konárokov a koreňov v miske. Čiže zásahom človekom. Bonsaj rastie aj pomalšie ako iné druhy rastlín. Takže mohlo by sa zdať, že ak nechcete byť nijako v raste obmedzovaní, určite nesiahajte po bonsaji. V skutočnosti je to však trochu inak. Rovnako ako akákoľvek iná interiérová rastlina, aj bonsaje asimilujú, vytváraju cenný kyslík. Pri správnej voľbe umiestnenia môžu dokonca veľmi dobre prosperovať, čo sa samozrejme prejaví aj na ich vzhľade. Sú to zdravé a statné rastliny udržiavané s láskou. Verte, že pobyt v ich blízkosti zanechá vo vás len tie najlepšie dojmy a ich dobrý zdravotný stav sa premietne aj do pohody ľudí obývajúcich daný priestor. Preto, ak patríte k milovníkom bonsajov, neodmietajte ich apriori len preto, že je to niekde napísané. Napokon, ak vám je istým spôsobom neprirodzené na skutočných bonsajoch skracovať konáriky či pri presádzaní korene, môžete (aspoň čo sa týka konárov a výhonkov) tak urobiť aj u bežných interiérových rastlín. Vytvoriť si "bonsaj" môžete z druhov ako je napríklad dracéna (Dracaena), juka (Yucca), nolina (Beaucarnea), ale použiť môžete na zrezávanie aj akýkoľvek iný druh, ktorý vytvára polodrevnaté či drevnaté kmienky. Postupným skracovaním a prerezávaním výhonov získa váš "bonsaj" na vzhľade - bude upravenejší a kompaktnejší. Napokon, každá interiérová rastlina pestované v ozdobnom kvetináči je svojím spôsobom "bonsaj", ktorý sa umelo pestuje v domácnosti či v kancelárii...

 

 

Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články