VYSÁDZAME III.

PDF Tlačiť E-mail

V poslednom článku ste si mohli prečítať, čo všetko je potrebné zvážiť pred samotnou výsadbou. Ako však vyčariť aj z tej najobyčajnejšej výsadby tú najočarujúcejšiu?



Aj tu máte na výber. Do jednej nádoby môžete vysadiť RASTLINY ROVNAKÉHO DRUHU. Najefektnejšie je použiť druhy rastlín kvitnúce v jednej farbe, ale samozrejme, môžete skombinovať aj dve farby, prípadne aj dva druhy rastlín. Takto vnesiete okrem farebného akcentu aj významný prvok v podobe rôznej štruktúry, tvaru či veľkosti kvetov. Vyskúšať vysadiť však môžete aj RASTLINY ROZLIČNÝCH DRUHOV.

AKO ICH ALE SKOMBINOVAŤ?

Zapamätajte si jedno dôležité pravidlo. Pri akomkoľvek type nádoby (je celkom jedno, akého bude tvaru, materiálu, farby nádoba bude) používajte VŽDY TRI TYPY RASTLÍN:

1. TYP - RASTLINA DODÁVAJÚCA CELEJ VÝSADBE VÝŠKU.
Je to práve tá rastlina, ktorá púta najväčšiu pozornosť - doslova "hviezdi" v celej nádobe. Je to najväčší a najkrajší prvok celej výsadby, ktorý strháva najväčšiu pozornosť. Z
vyčajne stačí použiť len jeden kus vami vybranej rastliny. Jej umiestnenie v rámci nádoby bude závisieť od toho, ako sa na nádobu a celú výsadbu budete pozerať. Ak sa pozeráte na nádobu spredu, umiestňujte takúto rastlinu dozadu nádoby. Ak, naopak, bude nádoba umiestnená napríklad v strede záhrady či iného miesta, takže bude možné si ju prezerať zo všetkých strán, umiestnite rastlinu do stredu. Tu môžete vysadiť akékoľvek výrazné rastliny, napríklad z rastlín ozdobných kvetom - kmienkové alebo kríčkové druhy ako Hibiscus rosa-sinensis, Solanum rantonetti, Lantana, Canna, Dipladenia, Nerium oleander, Zantedescia alebo aj izbové rastliny ako Araucaria, Beaucarnea, Dracaena, Codiaeum, Cordyline, Cupressus, Dieffenbachia, Ficus, Musa, Schefflera, Sansevieria, Yucca, Zamiocalcus a rozne druhy paliem a sukulentných rastlín. Ak sledujete našu FACEBOOKOVÚ STRÁNKU, už sme vám priniesli zopár inšpirácií...

2. TYP - RASTLINA DODÁVAJÚCA CELEJ VÝSADBE OBJEM.
Je to druh rastliny, ktorý dodáva výsadbe objem. Vypĺňa priestor v nádobe. Počítajte teda s tým, že aj keď to bývajú zväčša košatšie druhy letničiek, na vysadenie ich budete potrebovať viac kusov. Okrem objemu, ktorý tento typ rastliny prináša, bude taktiež čiastočne prekrývať zospodu obrysy
najvyššej rastliny. Vyberajte také druhy letničiek (ale samozrejme nielen letničky), ktorých tvar či farba listov alebo kvetov dopĺňajú najvyšší prvok výsadby, ale mu nekonkurujú. Sem sa zaraďuje v podstate väčšina izbových rastlín, letničiek, dvojročiek či trvaliek rastúcich košato. Napríklad Astra, Begonia tuberhybrida, Campanula, Chrysanthemum, Coleus, Dahlia, Dianthus, Euryops, Fuchsia, Gazania, Impatiens, Kalanchoe, Osteospermum, Pelargonium zonale, Petunia, Platycodon, Salvia, Verbena, Zinnia a pod. Z izbových rastlín ozdobných listom možno použiť napríklad druhy Aglaonema, Asplenium, Codiaeum, Crassula, Dracaena, Fatsia, Fittonia, Nephrolepis, Peperomia, Radermachera, Syngonium a iné.

3. TYP - RASTLINA DODÁVAJÚCA CELEJ VÝSADBE HĹBKU.
Ide o rastlinu kaskádovite rastúcu, ťahavú, padavú. Jej účelom je prekryť okraje nádoby a dodať kontrast k najvyššiemu prvku. Takýmto spôsobom dodáte celej výsadbe patričnú hĺbku a celkovú výsadbu zjemníte. Na tento účel sú vhodné najmä nekvitnúce ťahavé druhy rastlín. Ak však chcete dodať do tejto oblasti trochu farby, môžete vyberať aj medzi kvitnúcimi druhmi. Napríklad z letničiek Bacopa, Bidens, Diascia, Helichrysum, Lobelia, Millionbells, Pelargonium peltatum, Surfinia, Portulaca, Sanvitalia, Scaevola, Verbena a z izbových rastlín ozdobných listom napríklad druhy: Aeschynanthus, Ceropegia, Chlorophytum, Columnea, Epipremnum, Marantha. Uplatnia sa však aj ostatné ťahavé či popínavá druhy izbových rastlín ako sú aj Hedera, Muehlenbeckia, Philodendron, Plectranthus, Rhipsalis, Scindapsus, Sedum sieboldi, Senecio rowleyanus, Tradescantia a pod.



Kde umiestniť výrazný prvok výsadby, sme už napísali. Ako však rozostaviť v kvetináči ostatné rastliny? Nasledujúce schémy vám to objasnia.


Obrázok číslo 1.) znázorňuje situáciu, keď je na nádobu pohľad zo všetkých strán a obrázok číslo 2.) je schéma umiestnenia rastlín pri pohľade na nádobu spredu.
Najväčší kruh vyfarbený oranžovou farbou je 1. typ rastliny, ktorá dodáva výsadbe výšku. Stredný kruh vyfarbený na žlto je 2. typ rastliny prinášajúcej objem. Najmenší kruh v zelenej farbe sú rastliny ťahavé - teda je to 3. typ rastliny.


Nech už zvolíte na výsadbu akékoľvek druhy izbových rastlín, letničiek, dvojročiek či trvaliek, majte na zreteli aby mali všetky použité druhy aspoň približné podmienky pre rast.

 

 

Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!


 

 

Copyright © 2015, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články